10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست

غذای کلاژن ساز قوی برای پوست کدام است؟

رژیم و مواد غذایی که مصرف می کنیم نقش زیادی در ظاهر و جوان بودن پوست ما دارد. علت اصلی این مسئله نیز کلاژن است. کلاژن پروتئینی است که  موجب جوانی، شادابی و سفت بودن پوست می شود. در واقع با وجود کلاژن پوست خاصیت کشسانی خود را حفظ می کند.  کلاژن انواع مختلفی دارد، اما به طور عمده کلاژن نوع 1،2 و 3 در بدن انسان تولید می شوند. با افزایش سن هر ساله کلاژن کمتری در پوست ما تولید می شود.

 

10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست

غذای کلاژن ساز

برخی از مواد غذایی سبب می شوند میزان کلاژن سازی بدن افزایش یابد و در نتیجه پوست جوان و شاداب می ماند. همچنین امروزه مشاهده می کنیم برخی از افراد برای جوانی و سفت شدن پوست از دارو های کلاژن ساز مانند قرص و یا پودر استفاده می کنند. اما لازم است بدانید ما می توانیم با استفاده از برخی از مواد غذایی مقوی برای کلاژن سازی استفاده کنیم و دیگر نیازی به قرص یا پودر کلاژن نیست.

کری گابریل ، متخصص تغذیه در آمریکا می گوید: “غذاهایی مانند آبگوشت استخوان حاوی نوعی کلاژن موجود در بدن انسان است که می تواند برای پوست بسیار مفید باشد و این بهتر از مصرف مکمل های حاوی کلاژن است. مطابق با یک بررسی که در سال 2012 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا انجام شد، مشاهده شد که میوه و سبزیجات ایمن ترین و سالم ترین مواد غذایی برای تقویت سلامت پوست هستند. علاوه بر آن از آنجا که مکمل های بدون نسخه تا حد زیادی ایمن نیستند، رعایت یک رژیم غذایی برای تقویت کلاژن سازی در بدن ایمن تر است.

خوردن غذا های سرشار از کلاژن یا غذا هایی که موجب تولید کلاژن می شوند نیز ممکن است به ایجاد عناصر سازنده (اسیدهای آمینه) مورد نیاز برای سلامت پوستی شما کمک کند. کیتی دیویدسون متخصص تغذیه و زیبایی می گوید: “سه آمینو اسید برای سنتز کلاژن مهم هستند: پرولین ، لیزین و گلیسین.” در ادامه 10 مورد از غذای کلاژن ساز قوی برای پوست را به شما معرفی می کنیم.

  1. آبگوشت استخوان

آبگوشت استخوان

یکی از 10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست آبگوشت استخوان است. جالب است بدانید اگر چه تا به حال منبع معتبری نتوانسته است ثابت کند که آبگوشت استخوان برای کلاژن سازی مفید است اما از سالیان دور تا به حال این غذای مقوی برای کلاژن سازی و تقویت پوست بسیار مناسب است. جوشیدن استخوان بره در آب سبب می شود کلاژن موجود در آن استخراج شده و در آب موجود شود. شما می توانید این آبگوشت را در خانه تهیه کرده و مصرف نمایید. همچنین لازم است بدانید این آبگوشت حاوی کلسیم ، منیزیم، فسفر، کلاژن، گلوکزامین، کندرویتین، اسیدهای آمینه و بسیاری از مواد مغذی دیگر است. بهتر است استخوان ها را از یک قصابی یا فروشگاه معتبر تهیه کنید.

  1. مرغ

گوشت مرغ

جالب است بدانید مرغ یکی از 10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست است. همین امر سبب شده است بسیاری از مکمل های کلاژن ساز از مرغ گرفته شوند. گوشت سفید مرغ حاوی مقدار زیادی کلاژن است. اگر هنگام بریدن گوشت مرغ دقت کنید، متوجه می شوید گوشت مرغ ارتجاعی و بسیار همبند است. این نشان دهنده ی وجود کلاژن به مقدار زیاد در گوشت مرغ است. همچنین جالب است بدانید از گردن و غضروف مرغ برای درمان آرتروز استفاده می شود.

  1. ماهی و صدف

ماهی و صدف

ماهی ها و صدف ها نیز دارای استخوان ها و قسمت هایی هستند که سرشار از کلاژن است. همچنین جالب است بدانید کلاژن دریایی بسیار بهتر و آسان تر در بدن جذب می شود. البته لازم است بدانید گوشت ماهی نسبت به دیگر اجزای آن حاوی کلاژن کمتری است. اگر چه شما نمی توانید فلس، استخوان و سر یا چشم ماهی را مصرف کنید اما پوست ماهی حاوی مقدار قابل توجهی کلاژن است.

  1. سفیده تخم مرغ

یکی دیگر از 10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست ، سفیده تخم مرغ است. اگر چه سفیده تخم مرغ بافت پیوندی و همبندی ندارد اما این ماده حاوی مقدار زیادی پرولین است که برای تولید کلاژن در بدن استفاده می شود.

  1. مرکبات

مرکبات

مرکبات یکی دیگر از 10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست به شمار می آیند. مرکبات علاوه بر این که حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند، نقش زیادی در تولید کلاژن در بدن دارند. مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، لیمو و لیمو ترش سرشار از ویتامین C هستند. شما می توانید از مرکبات در وعده ی صبحانه یا سالاد خود استفاده کنید.

  1. توت

انواع توت نیز یکی دیگر از بهترین منابع برای ویتامین C هستند. جالب است بدانید توت فرنگی مقدار بیشتری ویتامین C نسبت به پرتقال دارد. تمشک، بلوبری و توت سیاه نیز سرشار از ویتامین C هستند که برای تولید کلاژن در بدن بسیار مهم است. علاوه بر این، توت دارای آنتی اکسیدان زیادی است که از پوست در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند.

  1. میوه های گرمسیری

میوه های گرمسیری

روی یکی دیگر از موادی است که نقش مهمی در تولید کلاژن در بدن دارد. میوه های گرمسیری نیز جز 10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست به حساب می آیند. میوه های گرمسیری مانند انبه، کیوی، آناناس و آووکادو حاوی مقدار قابل توجهی روی هستند که موجب تولید کلاژن می شود.

  1. سیر

یکی دیگر از 10 ر، سیر است. اگر چه ممکن است شما سیر و یا پودر سیر را به روش های مختلف در غذای خود استفاده کنید، اما لازم است بدانید مصرف این ماده ی غذایی به صورت خام نیز نقش مهمی در تولید کلاژن در بدن دارد. سیر سرشار از گوگرد است. گوگرد یک ماده معدنی است که از تجزیه کلاژن موجود در سطح پوست جلوگیری می کند.

  1. سبزیجات

سبزیجات

تقریبا همه ی ما می دانیم که مصرف سبزیجات نقش مهمی در سلامتی ما دارد. لازم است بدانید سبزیجات یکی دیگر از 10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست به حساب می آیند. مصرف سبزیجات موجب سلامتی، شادابی و زیبایی پوست می شود. انواع سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان هستند بنابراین از آسیب های پوستی نیز جلوگیری می کنند.

  1. لوبیا

یکی دیگر از 10 غذای کلاژن ساز قوی برای پوست لوبیا است. لوبیا سرشار از اسید های آمینه لازم برای سنتز و تولید کلاژن است. علاوه بر آن لوبیا حاوی مقدار زیادی مس است که برای تولید کلاژن مهم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *