چطور نوع پوست خودمون رو تشخیص بدیم؟

تشخیص نوع پوست

 چگونه می توانیم نوع پوست صورت خود را تشخیص دهیم؟انواع پوست صورت کدامند؟ شاید برای شما جالب باشد اما لازم است بدانید پوست صورت ما ممکن است با پوست صورت دیگران متفاوت باشد. به طور کلی لازم است بدانید انواع پوست صورت بر 5 نوع هستند. یعنی پوست صورت هر یک از ما در یکی از این 5 نوع قرار می گیرد.

انواع پوست صورت

پوست صورت نقش مهمی در زیبایی ما  دارد. یک پوست سالم و شاداب می تواند ما را جوان و زیبا نشان دهد. اما برای آن که یک پوست سالم و زیبا داشته باشیم، باید راه های مراقبت های پوستی را بدانیم. اولین گام برای مراقبت از پوست صورت این است که ما بدانیم نوع پوست صورت ما چیست. این امر سبب می شود بتوانیم با توجه به تایپ پوستی از پوست صورت خود مراقبت کنیم. به عنوان مثال اگر پوست صورت شما خشک است شما باید از مواد بهداشتی و آرایشی استفاده کنید که برای پوست های خشک طراحی و تولید شده اند. اغلب این مواد با این هدف طراحی و تولید شده اند تا با خشکی پوست مقابله کرده و آب رسانی لازم را انجام دهند. حال اگر شما با تایپ پوستی خود آشنا نباشید و از مواد و لوازم بهداشتی و آرایشی مخصوص پوست چرب استفاده کنید چه می شود؟ به طبع پوست شما خشک تر می شود. زیرا مواد بهداشتی و آرایشی که برای پوست چرب طراحی و تولید شده اند، در تلاش هستند تا از چربی پوست بکاهند. بنابراین اولین قدم برای مراقبت از پوست صورت این است که با نوع پوست صورت خود آشنا شویم.

روشی ساده برای تشخیص نوع پوست:

پوستتون رو با یک شوینده ملایم بشویید و با ضربه های آرام دستمال، آب اضافه پوست خود را بگیرید و تا یک ساعت از هیچ محصول پوستی استفاده نکنید.

  • اگر پوستتون حالت خشک، کشیده شده یا پوسته پوسته داشته باشد یعنی پوست صورت شما خشک است.
  • اگر پوست شما چرب و براق شود بعد یک ساعت و احساس چرب بودن داشته باشید یعنی پوست صورت شما چرب است و باید از محصولات فاقد چربی استفاده کنید.
  • اگر فقط در ناحیه بینی و پیشانی خود احساس چربی و در بقیه نواحی صورت احساس خشکی و کشیدگی کردین یعنی شما دارای پوستی مختلط هستید. پوست مختلط هم باید از محصولات فاقد چربی استفاده کند و ممکن است مستعد جوش هم باشد.
  • اگر بعد از یک ساعت احساس خشکی و چربی نداشته باشید یعنی شما دارای پوستی نرمال هستید که بهترین نوع پوستی هست و معمولا مشکل خاصی هم ندارد.
  • اگر پوست شما التهاب و قرمزی داشته باشد یا به اصطلاح برافروخته باشد یعنی شما پوستی حساس دارید، که البته پوست حساس میتواند هم خشک حساس باشد و هم چرب حساس. پس باید علائم دیگه پوستی خود را نیز چک کنید.

انواع پوست را بهتر بشناسیم:

1- پوست چرب

پوست صورت برای آن که بتواند رطوبت خود را حفظ کند، روغن های طبیعی ترشح می کند. اما کسانی که تایپ پوستی آن ها چرب است بیشتر از دیگر افراد با ترشح چربی و روغن های طبیعی پوست مواجه می شوند. این امر به ویژه زمانی بیشتر نمایان می شود که منافذی که روغن های طبیعی را ترشح می کنند، بیشتر و بزرگ تر باشند. پوست چرب به این صورت است که شما هنگامی که از خواب بیدار می شود احساس می کنید لایه ای روغن روی صورت شما وجود دارد و پوست صورت شما برق می زند. این امر به ویژه در فصل های گرم بیشتر نمایان می شود. علاوه بر این هنگامی که از یک ضد آفتاب معمولی یا یک کرم پودر معمولی استفاده می کنید بعد از گذشت چند دقیقه متوجه می شوید روی پوست صورت شما لایه ای از چربی قرار دارد به گونه ای که حس می کنید پوست شما خیس است.

پوست چرب
                          پوست چرب

محصولات مناسب برای پوست چرب و دارای آکنه

2- پوست خشک

اگر نوع پوست ما خشک باشد، اولین نشانه از پوست خشک این است که شما احساس می کنید پوستی کدر و بی روح دارید. همچنین به طور مرتب متوجه می شوید که پوست صورت شما پوسته پوسته می شود و خشکی پوست گاهی موجب درد و ناراحتی شما می شود. خشکی پوست می تواند به دلایل متفاوت باشد. گاه قرار گرفتن مداوم در برابر نور خورشید، لایه برداری مداوم، استفاده از شوینده های صورت قوی و … می تواند عامل خشکی پوست باشد. در بسیاری از موارد نیز خشکی پوست به صورت مادرزادی است. علت خشکی پوست این است که به پوست صورت شما آب کافی نمی رسد. بنابراین پوست صورت خشک می شود. اگر برای پوست آب رسانی اصولی و کافی انجام شود، خشکی پوست از بین می رود. اگر دارای پوست خشک باشید به صورت مرتب متوجه می شوید که سلول های مرده پوست از سطح پوست شما جدا می شوند. سلول های پوستی به دلیل عدم آب رسانی کافی از بین می روند و تبدیل به سلول های مرده می شوند و به مرور زمان از سطح پوست جدا می شوند. این امر سبب می شود ظاهر پوست تحت تاثیر قرار بگیرد و موجب آزار فرد شود.

پوست خشک
                         پوست خشک

محصولات مناسب پوست خشک

3- پوست حساس

نوع پوست حساس به این صورت است که شما به طور مستمر در سطح پوست خود دچار التهاب، آکنه، سوزش، قرمزی و خارش می شوید. پوست حساس یکی از ناراحت کننده ترین انواع پوست است. این نوع پوست می تواند ناراحتی و درد را برای فرد به ارمغان بیاورد. در نتیجه افرادی که تایپ پوستی آن ها حساس است باید توجه و مراقبت زیادی نسبت به پوست خود داشته باشند. افرادی که تایپ پوستی آن ها حساس است باید از استفاده از برخی مواد آرایشی و بهداشتی خودداری کنند. زیرا برخی از مواد آرایشی و یا بهداشتی دارای ترکیباتی هستند که موجب تحریک بیش از حد پوست حساس می شوند. گاه پوست حساس می تواند مانند پوست خشک عمل کند و در سطح پوست سلول های مرده زیادی نمایان شوند. . نوع پوست حساس به این صورت است که هنگامی که یک شوینده یا یک ماده آرایشی محرک روی پوست خود می زنید، پوست شما به سرعت واکنش نشان می دهد.

پوست حساس
                          پوست حساس

4- پوست مختلط

نوع پوست مختلط یا ترکیبی در واقع به گونه ای است که ترکیبی از انواع پوستی است و تعریف دقیق و جامعی برای آن وجود ندارد. افرادی که تایپ پوستی آن ها مختلط است در ناحیه T شکل صورت خود دارای ترکیبی از انواع پوستی هستند. در اکثر موارد پوست مختلط نوع پوستی است که ترکیبی از پوست خشک و چرب است. پوست مختلط با توجه به فصل می تواند تغییر کند. به این صورت که در زمستان پوست شما خشک و در تابستان نوع پوست شما چرب می شود. پوست مختلط به این صورت است که در نواحی مشخصی از صورت غدد چربی فعالیت می کنند و در آن نواحی پوست چرب است. در نواحی دیگر نیز پوست خشک یا نرمال است. کسانی که پوست مختلط دارند بیشتر در ناحیه بینی و پیشانی با پوست چرب مواجه هستند.

پوست مختلط
                             پوست مختلط

محصولات مناسب پوست مختلط

5- پوست نرمال

همانند پوست ترکیبی، تعریف پوست نرمال بسیار مشکل است. به طور کلی نوع پوست نرمال به این صورت است که این نوع می تواند به معنای سالم بودن پوست و مرطوب بودن پوست باشد. پوست نرمال باعث ایجاد سبوم کافی برای آبرسانی به پوست می شود. پوست نرمال پوستی است که در برابر مواد آرایشی و بهداشتی مختلف مقاومت خوبی نشان می دهد و با انواع آن ها سازگاری دارد.

محصولات مناسب پوست نرمال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *