پوست دهیدراته و مختلط چه مشخصاتی دارد و راهکارهای درمان آن

مشخصات-پوست-دهیدراته-و-مختلط

خشکی پوست باعث بروز مشکلاتی بر روی آن می شود که این موضوع می‌ تواند برای افراد به خصوص خانم ها بسیار آزاردهنده و ناراحت‌ کننده باشد. این احساس کشیدگی و خشک شدن پوست را هیچکس نمی پسندد که به این مشکل دهیدراته شدن پوست می گویند. البته زمانی که پوست دهیدراته و مختلط شود یعنی پوست شما هم چرب و هم خشک شده است. اما درمان این مشکل سخت نیست شما می توانید با استفاده از کرم آبرسان و مرطوب کننده به راحتی این مشکل را برطرف کنید.

پوست دهیدراته و مختلط چیست؟

زمانی که پوست خشک می شود و دچار کشیدگی می گردد، بنابراین شروع به تولید چربی بیشتر برای جبران خشکی خواهد کرد تا بتواند با ایجاد سدی بر روی پوست مانع از تبخیر رطوبت پوست گردد. با توجه به این موضوع می‌ توان تفاوت بین پوست خشک و دهیدراته را مشخص کرد. به طور کلی می‌ توان گفت که پوست خشک به شکلی است که چربی و رطوبت پوست پایین می باشد. اما پوست دهیدراته و مختلط زمانی به وجود می‌ آید که رطوبت پوست پایین و چربی آن بالا می باشد. و نیاز به استفاده از کرم آبرسان و مرطوب کننده در این نوع از پوست به شدت دیده می‌ شود.

به طور کلی داشتن پوست خشک آزاردهنده است اما زمانی که چربی زیادی بر روی پوست وجود دارد تحمل این مشکل بسیار سخت تر می شود. زیرا زمانی که پوست خشک است احتمال بروز جوش بسیار پایین است اما چربی پوست باعث بروز جوش صورت می گردد.

 

علائم پوست دهیدراته و مختلط:

افرادی که دارای پوست دهیدراته و مختلط هستند معمولاً از آبرسان و مرطوب کننده استفاده می کنند. اما ممکن است بعضی از افراد متوجه این موضوع نباشند.

معمولاً افرادی که پوست دهیدراته دارند پس از آن که پوست را شستشو می دهند احساس رضایت بخشی خواهند داشت. اما در مدت زمان بسیار کوتاهی و پس از چند ساعت پوست چرب می شود با این وجود احساس خشکی و کشیدگی در پوست وجود خواهد داشت. در این زمان پوست بسیار حساس شده است و مانند یک کاغذ بسیار نازک به نظر می رسد. به گونه‌ ای که اگر به آن را کمی فشار دهید یا آن را بکشید، چروک های بسیار ریز بر روی پوست ایجاد می شود. همچنین ممکن است در اطراف لب و دهان و بینی پوسته پوسته شدن را مشاهده کنید.

                                                                                      علائم پوست دهیدراته و مختلط

دلایل دهیدراته و مختلط شدن پوست چیست؟

پوست دارای لایه‌ های مختلفی است که این لایه اپیدر نام دارد.  لایه اپیدرم دارای قسمت های متفاوتی می باشد. پایین ترین لایه اپیدرم، بازال گفته می‌ شود که وظیفه تولید سلول‌ های پوستی را برعهده دارد. و لایه سطحی آن به نام لایه شاخی شناخته می شود. در این لایه سلول های مقاوم نسبت به آب که معمولا از سلول‌ های مرده هستند وجود دارند.

زمانی که فرد از آبرسان و مرطوب کننده استفاده نکند پوست دهیدراته و مختلط می شود که باعث می شود که رطوبت پوست به شدت کاهش پیدا کند و سلول های مرده در کنار یکدیگر قرار گیرند و باعث پوسته پوسته شدن پوست شوند.

راهکارهای درمان پوست دهیدراته مختلف:

برای درمان این نوع پوست ها علاوه بر استفاده از کرم آبرسان و مرطوب کننده باید مواردی مهم دیگری را رعایت کنید تا بتوانید پوستی زیبا و جذاب داشته باشید. در اینجا چند نکته بسیار مهم جهت درمان پوست دهیدراته و مختلط را توضیح دهیم با ما همراه باشید.

۱- عدم استفاده از شوینده های بسیار قوی:

شوینده ها بر روی پوست تاثیرات متفاوتی خواهند داشت و بعضی از این مواد باعث به هم خوردن تعادل پوستی می شود.

بعضی از ترکیبات شوینده ها مانند سورفکتانت ها که حتی در بعضی از شوینده های ملایم نیز وجود دارند. باعث می‌شوند که چربی پوست از بین برود و همچنین باعث ایجاد اختلال در آنزیم ها پوستی خواهند شد. در نهایت سلول‌ های لایه شاخی به یکدیگر می چسبند و اثرات منفی دارند.

به همین دلیل بهتر است از شوینده هایی که مناسب است و معمولاً متعادل می باشد استفاده شود. زیرا مهم ترین راه قبل از استفاده از آبرسان و مرطوب کننده حفظ ph طبیعی پوست است و استفاده از شوینده های که ph مناسب با پوست را دارد باعث حفظ سلامت لایه شاخی می‌ شود.

 

شوینده مناسب پوست های دهیدراته و مختلط
شوینده مناسب پوست های دهیدراته و مختلط

 

۲- شستشوی بیش از اندازه پوست:

دقت داشته باشید که شستشوی بیش از اندازه پوست باعث آسیب رساندن به آن می‌ شود و بهتر است در طول روز تنها یک بار پوست را با استفاده از شوینده مناسب شستشو دهید و در دفعات دیگر تنها از آب استفاده نمایید.

۳- استفاده از میسلار واتر:

بعضی از افراد لایه محافظت کننده پوست آن ها به شدت آسیب دیده و نمی‌ توانند از شوینده های مناسب نیز استفاده نمایند که این افراد بهتر است برای تمیز کردن پوست صورتشان از میسلار واتر ها استفاده نمایند.

                                                                میسلار واتر مخصوص پوست های دهیدراته و مختلط

۴-  استفاده از جو دوسر:

یکی از طبیعی ترین شوینده هایی که برای پوست استفاده می شود و هیچ گونه آسیبی به آن وارد نمی کند استفاده از جو دوسر می باشد. جوی دوسر علاوه بر اینکه یک پاک کننده ملایم به حساب می‌ آید خاصیت ضد التهابی دارد که باعث جلوگیری از خشکی و خارش پوست می شود.

۵- استفاده از روغن ها:

پس از اینکه پوستان کاملا تمیز شد می توانید از روغن های طبیعی برای محافظت از آن استفاده نمایید. البته استفاده از کرم آبرسان و مرطوب کننده گزینه بسیار مناسب تری می باشد.

۶- انجام لایه برداری شیمیایی:

از انجام لایه برداری های شیمیایی به شدت بپرهیزید زیرا این کار باعث آسیب بیشتر به پوست شده و هیچگاه نمی توانید پوست دهیدراته و مختلط خود را درمان کنید.

ماسک صورت مناسب پوست دهیدراته و مختلط
ماسک صورت مناسب پوست دهیدراته و مختلط

۷- استفاده از آبرسان:

استفاده از آبرسان و مرطوب کننده یکی از موثرترین و بهترین روش های درمان می باشد، که شما می توانید به صورت روزانه از این مواد برای زیبایی و طراوت پوستتان استفاده کنید. دقت داشته باشید که ابتدا از آبرسان استفاده نمایید و پس از آن مرطوب کننده را فراموش نکنید.

آبرسان و مرطوب کننده پوست دهیدراته و مختلط
آبرسان و مرطوب کننده پوست دهیدراته و مختلط

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *