پنج دلیل چرب شدن مو و راه های جلوگیری از آن

جلوگیری از چرب شدن موها

چرب شدن مو ها یکی از دغدغه هایی است که افراد زیادی با آن مواجه هستند و از چرب شدن مو های خود رنج می برند. هنگامی که شما علت اصلی چربی موهایتان را متوجه شوید و دلیل آن را پیدا کنید خیلی سریع تر و بهتر می توانید به درمان آن بپردازید و از چربی موهایتان جلوگیری کنید. چربی موها به عوامل زیادی بستگی دارد که در اینجا به آن ها می پردازیم.

 

پنج دلیل چرب شدن مو

1: به هم خوردن و تنظیم نبودن هورمون ها

زمانی که هورمون های بدن شما تغییر می کند و تعادل آن ها به هم می خورد همین اتفاق می تواند باعث چرب شدن پوست و موی شما شود. هورمون آندروژن یکی از اصلی ترین هورمون هایی است که کم و زیاد شدن و تعادل نداشتن آن تاثیر زیادی بر روی چرب شدن پوست و موی شما می گذارد.تعادل نداشتن و به هم خوردن این هورمون بیشتر در سن بلوغ اتفاق می افتد و ممکن است بعد از سپری کردن این دوره چربی مو رفع شود و مجدد هورمون آندروژن به تعادل برسد. اختلالات تیروئیدی نیز از دیگر عواملی است که روی چربی موها اثر گذار می باشد. طبق تحقیقات انجام شده چربی موی مردان بیشتر از موی زنان می باشد. اما برای زنان در دوره های یائسگی و بارداری نیز امکان ایجاد چربی در موها وجود دارد.

 

2: حالت، جنس و نوع مو

یکی از علل اصلی چربی  مو تولید و ترشح بیش از اندازه سبوم می باشد.جالب است بدانید موهایی که فر هستند و ریشه های ضخیم تری دارند بیشتر چرب می شوند و در معرض چرب شدن قرار می گیرند زیرا مو های فر مانع از تحرک و فعالیت سبوم می شود و به چرب تر شدن مو کمک می کند. و همچنین آن دسته از افرادی که موهای خیلی ضخیمی دارند در ریشه موهای آن ها فولیکول های زیادی وجود دارد و همین فولیکول ها موجب چرب ترشدن مو و تولید چربی  می شوند.

شناخت نوع و حالت موها برای جلوگیری از چرب شدن موها - ویهانا

 

3: نداشتن رژیم غذایی نامناسب

از دیگر عواملی که بر روی چربی مو ها تاثیر می گذارد رژیم غذایی نادرست می باشد. خوب است بدانید که خوردن و یا نخوردن چربی هیچ تاثیری بر روی چرب شدن مو ها ندارد و فقط چربی هایی که به صورت اشباع شده و ترانس می باشد برای مو و پوست و دیگر اعضای بدن نامناسب است و باید از خوردن آن اجتناب کرد.سعی کنید برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم از غذاهایی که دارای ویتامین های E و B می باشند حتما استفاده کنید و آن را در رژیم غذایی خود حتما داشته باشید. تا از چربی موهایتان راحت شوید و دیگر نگران چرب شدن آن نباشید.

 

4: شرایط آب و هوا

همانطور که می دانید شرایط آب و هوایی تاثیرات مستقیمی با پوست و موی هر فردی دارد و می تواند روی چربی مو اثر بگذارد. مثلا در مناطقی که رطوبت بیشتری وجود داشته باشد تاثیر بیشتری بر روی پوست و مو می گذارد و منجر به چربی بیشتری نیز می شود. حتی در هنگام تابستان و هوای گرم نیز ممکن است به علت افزایش دما و گرمای زیاد موجب عرق کردن شود و منجر به تولید چربی نیز بشود.

 

5: استرس زیاد و داشتن افسردگی

همانطور که استرس و افسردگی می تواند بر روی همه ی اعضای بدن تاثیر بگذارد و در آن ها مشکلات و یا اختلالاتی ایجاد کند نیز می تواند تاثیر مستقیمی بر روی پوست بگذارد و به بیشتر چرب شدن مو کمک کند و روی چربی مو تاثیر بگذارد. استرس و نگرانی بر کارکرد هورمون ها بسیار تاثیر گذار می باشد و می تواند بر روی هورمون ها و غدد چربی تاثیر بگذارد و موجب چرب شدن پوست و موی شما شود. پس سعی کنید برای اینکه موهای شما کمتر چرب شود استرس و نگرانی را از خود دور کنید و آرامش داشته باشید. عواملی که ذکر شد از اصلی ترین علل ایجاد چربی موهای سر می باشد اما علت های دیگری از جمله دست زدن زیاد به موهای سر، انتخاب و استفاده از شامپوهای نامناسب، استفاده بیش از اندازه  از نرم کننده های مختلف، شانه زدن خیلی زیاد به موهای سر، داشتن پوست چرب، ژنتیک و…می باشند.

 

پیشگیری و راه های جلوگیری از چرب شدن موها

شست و شوی موها به صورت یک روز درمیان می تواند به چرب نشدن موهای شما کمک کند. زیرا شامپو  از مواد شوینده ای است که چربی مو ها را از بین می برد پس در شست و شوی یک روز درمیان مو ها حتما از شامپو استفاده کنید مخصوصا از شامپوهایی که با موهای شما سازگاری داشته باشد و مناسب موهای چرب باشد.

جلوگیری از چرب شدن موها با شستشوی اصولی - ویهانا تجربه حال خوب

 

اگر جزء آن دسته افرادی هستید که از نرم کننده استفاده می کنید سعی کنید آن را فقط به پایین موهایتان بزنید و از زدن نرم کننده به ریشه ی موهای خود اجتناب کنید زیرا باعث چربی موی شما می شود. سعی کنید چند روزی یکبار از ترکیب آب و آبلیمو استفاده کنید زیرا آبلیمو از اسید هایی می باشد که چربی را از بین می برد. از شانه کردن زیاد موهای خود پرهیز کنید زیرا هنگامی که موهای خود را زیاد شانه می کنید باعث می شود پوست سر شما تحریک شود و چربی موهایتان افزایش یابد. تا جایی که می توانید موهایتان را کم شانه کنید تا به چرب تر شدن آن کمک نکنید.

درمان های خانگی زیادی نیز برای چرب نشدن موهای شما وجود دارد به عنوان مثال موهای خود را با سرکه سیب و یا چای رقیق شست و شو دید زیرا این محلول ها چربی را به خود جذب می کنند و مانع از چرب شدن پوست و موی شما می شوند. موارد گفته شده از اصلی ترین عواملی است که برای جلوگیری و پیشگیری از چرب شدن موهای شما موثر می باشند و با رعایت کردن آن ها  می توانید از چربی موهای خود جلوگیری کنید و موهای شما خیلی کمتر چرب شوند و دیگر کمتر نگران چربی موهای خود باشید و دغدغه ی آن را نداشته باشید.پس سعی کنید به آن ها توجه کنید و موارد گفته شده را برای جلوگیری از چرب شدن موهایتان به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *