ماسکنه و راه های درمان آن

ماسکنه و درمان با ماسک-پارچه-ای همسان

بررسی ماسکنه و راه های درمان آن

در این روزها استفاده از ماسک بسیار متداول شده است. استفاده از ماسک در کنار مزیت هایی که دارد، شامل مضراتی نیز هست. از شایع ترین مضرات می توان عارضه های پوستی به وجود آمده در اثر استفاده از ماسک را نام برد. آکنه های پوستی ایجاد شده در اثر استفاده از ماسک که با نام ماسکنه نیز شناخته می شوند، در اثر استفاده های طولانی مدت از ماسک بروز پیدا می کنند. از نشانه های ماسکنه می توان به خارش، سوزش، قرمزی و همچنین جوش ها اشاره کرد. در ادامه بحث به بررسی دقیق ماسکنه و راه های درمان آن می پردازیم.

ماسکنه چیست؟

همانگونه که ذکر شد در مناطقی که صورت فرد تحت پوشش ماسک قرار گرفته و با آن در تماس مستقیم است، آکنه های مکانیکی یا به عبارتی ماسکنه بروز پیدا می کند. در آکنه های مکانیکی منافذ پوستی صورت فرد با سلول های مرده پوست، عرق، باکتری و یا چربی پر شده و این شرایط زمینه بسیار مناسبی برای بروز ماسکنه را ایجاد می کند. همچنین با کشیده شدن ماسک به صورت و ایجاد اصطکاک مکرر نیز استرس های تماسی در پوست ایجاد می شود که بروز التهابات و حساسیت های پوستی را تشدید می کند.

این نوع از آکنه ها در افرادی مانند برخی پزشکان، پرستاران، ورزشکاران و یا سربازان که مکررا از انواع ماسک استفاده می کنند، نیز شایع بوده است. اما به دلیل استفاده از ماسک توسط اکثر افراد، در شرایط دوران کرونا، شیوع این عارضه به شدت افزایش یافته است. ماسکنه با دیگر جوش هایی که در اثر عوامل داخلی مانند هورمون ها به وجود  می آیند، متفاوت می باشد. به این دلیل که ماسکنه سبب جلوگیری از تنفس پوست شده و همچنین در اثر وجود یک عامل خارجی ایجاد می گردد.

راه های درمان ماسکنه

  • تمیز نگه داشتن پوست صورت

اولین و مهم ترین راه برای از بین بردن ماسکنه ها تمیز نگه داشتن پوست صورت است. به این منظور افراد باید روزانه و به صورت منظم به کمک یک شوینده ملایم صورت خود را شستشو دهند و سپس با استفاده از یک دستمال نرم به آرامی آن را خشک کنند. حداقل سه بار شستشوی صورت در روز برای پوست لازم می باشد. در ابتدای روز و پس از بیدار شدن، پس از به خانه برگشتن از محل کار و همچنین شب ها پیش از خواب از گزینه های مناسب، برای زمان شستشوی صورت می باشند.

 

  • استفاده از شوینده مناسب

در هنگام شستشوی صورت استفاده از انواع شوینده های مناسب پوست صورت نیز در ایجاد یک پوست سالم بسیار موثر می باشند. در طول شبانه روز پوست صورت با عوامل مختلفی از جمله آلودگی های محیطی، عرق، روغن های اضافه و سلول های مرده پوست سر و کار دارد که این روزها عامل ماسک نیز به این عوامل اضافه شده است. برای از بین بردن این عوامل، شستن صورت تنها به وسیله آب کافی نمی باشد و افراد حتما باید پاک کننده و شوینده مناسب با پوست خود را شناسایی و خریداری کنند. با استفاده منظم و به اندازه از این شوینده ها احتمال بروز ماسکنه بسیار کاهش خواهد یافت.

شوینده مناسب پوستت رو انتخاب کن
           شوینده مناسب پوستت رو انتخاب کن
  • استفاده از انواع مرطوب کننده

افراد باید به این نکته توجه کنند که استفاده از انواع لایه بردار ها، اسکراب ها و همچنین ابزارهای پاک کننده خشن احتمال ابتلا به ماسکنه را افزایش می دهند. اما با کمک مرطوب کننده ها می توان یک لایه ظریف بین ماسک و پوست ایجاد کرد که سبب کاهش اصطکاک می شود. همچنین استفاده از انواع کرم های مرطوب کننده نیز به افراد کمک می کند که رطوبت پوست خود را حفظ کنند و از بروز ماسکنه جلوگیری کنند.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد باید با توجه به نوع پوست خود انواع مرطوب کننده مورد استفاده را انتخاب کنند. مرطوب کننده های با فرم های لوسیونی برای پوست های معمولی و مختلط، با فرم ژلی برای پوست های چرب و فرم های کرمی برای پوست های خشک مناسب می باشند.

مرطوب کننده مناسب پوستت رو انتخاب کن
مرطوب کننده مناسب پوستت رو انتخاب کن
  • تعویض ماسک

اگر شما به دلیل شغل و یا حرفه خاص خود مجبور به استفاده طولانی مدت از ماسک می باشید، باید پس از گذشت چند ساعت ماسک خود را با یک ماسک جدید جایگزین کنید. چون هنگامی که یک ماسک مدت زمان طولانی روی صورت باشد، به دلیل جذب آلودگی ها و همچنین مرطوب شدن به وسیله تنفس، اثرات سوء را با شدت بیشتری از خود نشان خواهد داد. در صورت استفاده افراد از ماسک های پارچه ای باید این ماسک ها به صورت روزانه شسته شوند.

 

 

ماسک همسانماسک مناسب استایلت رو پیدا کن

  • استفاده از کرم های خاص

در رابطه با ماسکنه و راه های درمان آن می توان به بهره گرفتن از کرم هایی که حاوی کورتیکواستروئیدها می باشند نیز اشاره کرد. همچنین با استفاده از پمادهای بنزوئیل پراکسید و پاک کننده های حاوی سالیسیلیک اسید نیز می توان به ترتیب باکتری ها و سلول های مرده پوست را از بین برد. این موارد از راه های موثر در بهبود ماسکنه می باشند.

ژل برطرف کننده جای جوش SALICYL 2 آردن سبوما
ژل برطرف کننده جای جوش SALICYL 2 آردن سبوما
  • مراجعه به پزشک

همانگونه که اشاره شد افراد می توانند به کمک راه های مختلفی از بروز ماسکنه جلوگیری کرده و یا آن را درمان کنند. پمادهای روتینی که در داروخانه ها موجود می باشند و بدون نسخه پزشک نیز عرضه می گردند از راه های درمان این نوع از آکنه ها می باشد. اما در صورتی که افراد مقاومت دارویی نشان دهند و یا پس از گذشتن شش تا هشت هفته از بروز ماسکنه ها پوست کماکان دچار مشکل باشد و یا استمرار آکنه ها سبب ایجاد زخم در پوست صورت شده باشد، باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. پزشک متخصص با بررسی دقیق نواحی آسیب دیده می تواند درمان های دارویی را تجویز کرده و روند بهبود را تسریع بخشد.

شدت گرفتن ماسکنه

هنگامی که ماسکنه روی پوست رخ داده باشد و فرد کماکان به استفاده از ماسک ادامه دهد، اصطکاک افزایش یافته، باکتری ها بیشتر به دام افتاده، و تعریق و ترشح چربی نیز افزایش می یابد که باید از محصولات مناسب پوست های چرب و مختلط استفاده کنید حتی اگر قبل تر پوستی نرمال یا خشک داشتید، چون در اثر استفاده از ماسک و بسته شدن منافذ در اثر استفاده از ماسک پوست شما به مرور چرب شده است. در این حالت باید روتین پوستی خود را تغییر دهید.

برای دانستن دلایل جوش در نواحی مختلف صورتمون حتما این مقاله را بخوانید….

محصولات پوست چرب و مختلط
             محصولات پوست چرب و مختلط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *