شناخت انواع لکه های پوستی صورت و دلایل به وجود آمدن آن ها

لکه های پوستی صورت با دلایل مختلفی بر روی پوست صورت ظاهر می شوند. لکه های صورت اکثراً بدون ضرر هستند و معمولاً برای زیبایی بیشتر تحت درمان قرار می گیرند. انواع لکه های صورت منشأ گوناگون دارند و به شکل های گوناگون بر روی صورت نمایان می شوند. لکه های پوستی می توانند تحت تاثیر عوامل بیرونی یا درونی ایجاد شوند.

 

معرفی عوامل مهم در تشکیل انواع لکه های صورت

لکه های صورت به دلایل مختلفی بر روی پوست ظاهر می شوند. برای پیشگیری از انواع لکه های صورت نیاز به شناسایی عامل به وجود آورنده لک دارید. در این صورت می تواند اقدامات درمانی و پیشگیری کننده را برای لک صورت انجام دهید.

 

نور خورشید

نور خورشید می تواند عامل مهمی برای بروز انواع لک های صورت باشد. بنابراین محافظت از پوست در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش اهمیت زیادی دارد. نور خورشید می تواند باعث بروز رنگدانه های ناهموار در پوست شود. از این نوع لک های صورت با نام هایپرپیگمنتیشن یاد می شود. لکه های هایپرپیگمنتیشن را با نام لکه های پیری نیز می شناسند. این لکه ها در نقاطی از پوست نمایان می شوند که در معرض نور خورشید قرار دارند. نور خورشید باعث تولید ملانین بیشتر در پوست می شود و همین موضوع عامل ایجاد هایپرپیگمنتیشن می باشد. ملانین باعث رنگ بخشی به چشم، مو و پوست می گردد. ملانین به دلایل مختلفی در پوست بالا می رود. نور خورشید از اصلی ترین عوامل در افزایش ملانین و بروز انواع لک های صورت می باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید علت اصلی بروز هایپرپیگمنتیشن می باشد. ملانین برای محافظت از پوست در مقابل اشعه های مضر عمل می نماید و در حکم یک ضدآفتاب طبیعی مورد توجه قرار می گیرد. به همین خاطر افراد در زیر نور به شکل برنزه دیده می شوند. با قرارگیری بیش از حد در نور آفتاب، روند محفاظتی ملانین مختل شده و تبدیل به هایپر رنگدانه می شود. ابتدا بسیاری از پژوهشگران بر این باور بودند که  استرس اکسیداتیو ناشی شده از اشعه های UVA و UVB نور خورشید باعث اختلال در عملکرد ملانین و پیری زودرس می شود اما نتایج مطالعات اخیر نشان می دهد که نور مرئی با انرژی بالا(نوری که در اطراف ما وجود دارد)، می تواند باعث استرس اکسیداتیو پوست و بروز هایپرپیگمنتیشن شود.

 

افزایش سن

بالا رفتن سن از عوامل مهم در ایجاد انواع لک صورت می باشد. در واقع با افزایش سن، از تعداد سلول های تولید کننده ملانین کاسته می شود. سلول های باقیمانده ملانین نیز از نظر اندازه گسترش می یابند و توزیع متمرکز را تجربه می کنند. این تغییرات فیزیولوژیکی از دلایل بروز انواع لک های صورت می باشد و لک های بالای 40 سال را در افراد به خوبی توجیه می کند.

 

تغییرات هورمونی

ملاسما از انواع لک های صورت است که بیشتر در خانم ها دیده می شود. این لک ها در نواحی مختلف همچون پیشانی، گونه ها و بالای لب دیده می شوند. ملاسما به دلیل تغییرات هورمونی در زنان بروز می یابد. در واقع زمانی که هورمون های زنانه(پروژسترون و استروژن) باعث تحریک بیش از اندازه ملانین می شوند، زمینه برای نمایان شدن انواع لک های صورت فراهم می گردد. قرص های ضدبارداری، قرص های هورمونی و … باعث افزایش ملانین پوست می شوند. زنان باردار به انواع لک های صورت ناشی از تولید ملانین دچار می گردند. بارداری سبب افزایش ملانین پوست می شود و باعث ایجاد لک بارداری می گردد. بارداری با تغییرات هورمونی در زنان همراه است و این موضوع افزایش رنگدانه ملانین در پوست را به دنبال خواهد داشت. به طور کلی 10  تا  15درصد زنان باردار  و حدود 10 تا 25 درصد زنان مصرف کننده قرص های ضدبارداری و هورمونی به لک صورت دچار می شوند. جالب است بدانید اگر چه دلیل بروز لک های بارداری مربوط به تغییرات هورمونی است اما قرارگیری در معرض نور خورشید می تواند تشدید کننده موثری برای لک های بارداری و هورمونی می باشد.

 

لکه های خورشید

لکه های تیره و کوچکی از پوست که بر اثر قرارگیری در معرض آفتاب نمایان می گردند، لک های خورشیدی نام دارند. این لک ها از انواع لک های صورت بوده و با قرار گیری در نور خورشید بر روی پوست ظاهر می شوند. صورت، دست ها، گردن و … از نواحی هستند که درگیر لکه های خورشید می شوند. این لکه ها تاریک بوده و با قرارگیری در آفتاب تشدید می شود.

 

التهاب پوست

افرادی که دارای آکنه هستند، معمولاً هایپرپیگمنتیشن را بعد از التهاب پوست تجربه می کنند. هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب هنگامی که بر روی پوست نمایان می گردد که تروما یا آسیب پوستی بهبود می یابد و ناحیه مسطحی از تغییر رنگ را پشت سر بگذارد. افزایش ملانین پوست در چنین حالتی بر اثر بیماری پسوریازیس، بروز آکنه و درماتیت آتوپیک می باشد. جالب است بدانید اقدامات زیبایی همچون لیزر درمانی، درم ابریژن، لایه برداری شیمیایی و … می توانند باعث هایپرپیگمنتیشن صورت شوند. اشعه ماوراء بنفش خورشید از عوامل تشدید کننده هایپرپیگمنتیشن ناشی از التهاب می باشد و شرایط را بدتر می نماید.

 

خشکی و آسیب های پوست

خشکی پوست می تواند انواع لک های صورت را به همراه داشته باشد. خشکی پوست و آسیب های پوستی در دراز مدت سبب ایجاد زخم بر روی پوست می گردند و این موضوع با افزایش ملانین در محل زخم همراه است. بنابراین با بهبود زخم نیز شاهد بروز انواع لک های صورت هستیم. در واقع هر نوع آسیب پوستی می تواند منجر به ایجاد انواع لک های صورت شود.

شناخت انواع لک های صورت و دلایل به وجود آمدن آن ها

مراقبت پوست در برابر لک

کرم ضدآفتاب از عوامل حفاظتی مهم در برابر آفتاب می باشد. کرم های ضدآفتاب از افزایش رنگدانه پوست جلوگیری می کنند. اشعه خورشید حتی در روزهای ابری نیز می تواند تاثیر خود را بر روی پوست داشته باشد. در ساعات آفتابی با شدت زیاد از منزل خارج نشوید. در صورت خروج کلیه تجهیزات لازم را برای حفاظت داشته باشید. عینک آفتابی، کلاه آفتابی و کرم ضدآفتاب از موارد مهم حفاظتی در برابر نور خورشید هستند. کرم ضدآفتاب مفید و موثر برای حفاظت از پوست در برابر تابش و اشعه خورشید، ضدآفتابی با حداقل SPF 30 می باشد.

شناخت انواع لک های صورت و دلایل به وجود آمدن آن ها

عوامل ژنتیکی تاثیر زیادی در بروز انواع لک های صورت دارند. بیماری ها می توانند عامل مهمی در بروز لک های صورت باشند. نور خورشید، منافذ مسدود شده پوست، اقدامات زیبایی، مشکلات و آسیب های پوستی، باکتری ها، قارچ ها، آلاینده ها و رژیم غذایی به عنوان عوامل مهمی در بروز انواع لک های صورت مطرح می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *