سه روش موثر و کاربردی برای درمان لکه های پوستی

3 راهکار برای درمان لک

لکه های پوستی از عوامل مزاحم و ناراحت کننده بر روی پوست صورت هستند. لکه های پوستی می توانند چهره فرد را تیره و غیر نرمال نشان دهند. امروزه برای درمان لکه های پوستی از روش های مختلفی طبیعی و شیمیایی کمک گرفته می شود. در این مطلب قصد داریم جدیدترین، مطمئن ترین و امن ترین روش های درمان لکه های پوستی را معرفی کنیم.

3 راهکار برای درمان لک

1- درمان لک های پوستی به روش خانگی

ساده ترین و در دسترس‌ترین روش درمان لکه پوستی، درمان با روش های خانگی است. با برطرف شدن لکه های پوستی می توان پوستی شاداب و درخشان را برای صورت به وجود آورد. لکه پوستی به دلایل مختلفی همچون آلاینده ها، زایمان، جوش، آکنه، زخم، قرارگیری در محیط آشپزخانه و … به وجود می آیند. در ادامه چند ماده موثر برای درمان خانگی لک پوستی را معرفی می‌کنیم.

کره کاکائو

برای درمان خانگی لکه پوستی از کره کاکائو کمک گرفته می شود. کره کاکائو در کاهش لکه بسیار تاثیر دارد و رطوبت پوست را افزایش می دهد. استفاده از کره کاکائو باید به شکل روزانه بر روی پوست اعمال شود. به طور کلی دانه های کاکائو دارای خاصیت ضد التهابی می باشند.

جوش شیرین

جوش شیرین برای درمان لکه های پوستی مورد توجه قرار می گیرد. با جوش شیرین می توان سلول های مرده پوست را کنار زد و امکان حذف لکه های پوستی را فراهم کرد. خواص ضدالتهابی از ویژگی های جوش شیرین می باشد. برای درمان لک های پوستی جوش شیرین و روغن را با هم میکس کنید و به شکل خمیری بر روی پوست قرار دهید.

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ از درمان های موثر خانگی برای لک های پوستی می باشد. سفیده تخم مرغ آنزیم های طبیعی زیادی به همراه دارد و برای روشن شدن پوست کاربرد فراوانی دارد.

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا آنتی اکسیدان و خواص ضدالتهابی دارد. از آلوئه ورا برای جوان سازی و درمان لکه های پوستی استفاده می شود. ماسک آلوئه ورا برای تاثیرگذاری به حدود 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد.

 

عسل

عسل یکی از روش های درمان لکه های پوستی است. عسل عناصر نرم کننده زیادی به همراه دارد و برای آبرسانی پوست مورد توجه قرار می گیرد. عسل برای پاکسازی پوست از سلول های مرده اهمیت زیادی دارد. روش های طبیعی تاثیر خود را برای از بین بردن لک های پوستی در طولانی مدت نشان می دهند. درمان های خانگی می توانند با بروز حساسیت های پوستی بر روی صورت همراه باشند و فرد را به مشکلات بیشتری دچار کنند.

 

2- درمان لک های پوستی با روش کلینیکال

برای درمان لکه های پوستی از روش های کلینیکال و پزشکی نیز استفاده می شود. جای جوش، آکنه، نور خورشید، آلاینده ها و … می توانند لکه های پایداری را برای پوست ایجاد کنند. برای پاکسازی لکه ها از روی پوست می توان روش های پزشکی زیادی را مورد استفاده قرار داد.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید از روش های درمان لکه های پوستی بزرگ و ریشه دار می باشد. با تزریق محلول استروئیدی به لکه، منافذ مسدود شده پوست تحت تاثیر قرار می گیرند. تزریق کورتیکواستروئید از روش های مطمئن برای درمان لکه های پوستی است و در کوتاه مدت تاثیر خود را نشان می دهد.

 

لایه برداری های شیمیایی

لایه برداری های شیمیایی از درمان های پزشکی موثر برای از بین بردن لکه های پوستی می باشند. لایه بردارهای شیمیایی از اسید گلیکولیک غلیظ شکل گرفته اند. اسید گلیکولیک از مشتقات نیشکر می باشد و برای از بین بردن جوش های سرسیاه، پاپول، جوش های سرسفید و بافت های مرده پوست مورد استفاده قرار می گیرند. در جریان لایه برداری شیمیایی، بافت ها و سلول های مرده پوست کنار زده می شوند(منافذ پوست باز می شوند) و شرایط موثر برای تحریک پوست فراهم می شود.

در لایه برداری شیمیایی مقداری از اسید گلیکولیک بر روی نواحی لک گذاشته می شود. این محلول باید چند دقیقه بر روی لکه های پوست باقی بماند. محلول شیمیایی بر روی پوست ممکن است با احساس سوزش یا گزگز  همراه باشد. در ادامه بعد از گذشت چند دقیقه، پوست آسیب دیده یا لک های پوستی از روی صورت محو می گردند. پوست بعد از لایه برداری شیمیایی نیاز به دوران بازسازی و بهبود دارد. بازسازی پوست چند روز زمان می برد. پوست بعد از لایه برداری شیمیایی به مراقبت نیاز دارد و نسبت به نور خورشید بسیار حساس می شود. بنابراین در مقابل هر نوری به ویژه نور خورشید باید از ضدآفتاب مناسب با حداقل SPF30 یا بالاتر استفاده کرد.

 

لیزر پوست

از روش های لیزری برای درمان لکه های پوستی استفاده می شود. روش های لیزری بر مبنای نور عمل می کنند و می توانند برای از بین لک های پوست، تغییر رنگ، از بین بردن محل زخم و … موثر باشند. برای درمان لیزری از پانل های بزرگ یا دستی استفاده می شود. قبل از انجام لیزر از کرم موضعی بی حس کننده برای کاهش احساس ناراحتی استفاده می شود. روش های کلینیکال از روش های موثر و مطمئن در درمان لک های پوستی هستند اما نیاز به گذراندن دوره درمان و صرف هزینه بالاتری دارند.

 

3- سرم ها و کرم های درمان لکه پوستی

سرم ها و کرم ها به عنوان یکی از راه های درمانی برای لک های پوست مورد توجه قرار می گیرند. کرم های ضدلک و لایه بردار قدرت خوبی در درمان لک های پوستی دارند. کرم ها می توانند زمینه لازم برای بازسازی پوست را ایجاد کنند و بافت مرده پوست را از بین ببرند. با کرم ها و سرم های لایه بردار امکان باز کردن منافذ پوست و افزایش کلاژن سازی وجود دارد. کرم ها، ژل ها و سرم ها به شکل شبانه بر روی پوست مورد استفاده قرار می گیرند و تاثیر خود را به شکل تدریجی بر روی پوست نشان می دهند.

در این خصوص میتوان به نانو اسپری ویتامین C ام تو بیوتی به عنوان محصول درجه یک برای رفع لکه‌های پوستی اشاره کرد.  همچنین سرم روشن کننده آردن اکسپرتيج به عنوان جلوگیری کننده از ایجاد لک های پوستی اشاره کرد.

 

نقش سرم و کرم در درمان لک های پوستی

سرم و کرم های لایه بردار و ضد لک از امن ترین و مطمئن ترین روش های درمان لک های پوستی می باشند. کرم های پوستی از قدرت لازم برای لایه برداری برخوردار هستند. روش های کلینیکال روش های تاثیرگذاری برای از بین بردن لک های پوستی هستند اما برای اعمال آن ها نیاز به زمان و پرداخت هزینه بالایی داریم. روش های درمان خانگی نیز به عنوان درمان موثر برای از بین بردن لک های پوستی معرفی می شوند اما می توانند حساسیت زا باشند. حساسیت های پوستی به شکل التهاب، قرمزی پوست، خارش، ایجاد لک و … بر روی پوست صورت نمایان می گردد. انواع محصولات ضد لک و درمان لکه های پوستی در لینک ضد لک در دسترس است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *