تاثیر مدیتیشن بر سلامت روح و روان

تاثیر مدیتیشن بر سلامت روح و روان

در جوامع امروزی مدیتیشن از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که مردم سراسر جهان بیش از پیش به مزایا و فواید آن آگاهی یافته اند. مدیتیشن در واقع یک فرآیند تمرکز ذهنی است که در آن افکار انسان به سمت مسیر مثبتی هدایت می شوند. از جمله تاثیرات مدیتیشن می توان به افزایش آگاهی از وجود خود و محیط اطراف، کاهش استرس و تقویت افکار مثبت و جذب خواسته ها اشاره کرد.

در ادامه این مطلب 9 مورد از تاثیرات شگفت آور مدیتیشن بر سلامت روح و روان را که از نظر علمی هم کاملا اثبات شده هستند خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

1 . کاهش استرس و اضطراب

مراقبه و مدیتیشن  یکی از کاربردی ترین روش ها برای کاهش استرس و تنش های روزمره ای است که امروزه همه یا اکثر ما با آن درگیر هستیم. معمولا، استرس ذهنی و فیزیکی موجب افزایش سطح هورمون های در ارتباط با استرس، مثل کورتیزول می گردد که از جمله تاثیرات این هورمون ها می توان به ایجاد اختلال در خواب، افزایش افسردگی و اضطراب، افزایش فشار خون و خستگی اشاره کرد. مدیتیشن اختلالاتی از این قبیل را کم و یا به کل متوقف می کند. پژوهش ها نشان داده است که از تاثیرات مدیتیشن بهبود نشانه ها و علایم بیماری های مربوط به استرس مثل: سندرم روده تحریک پذیر، اختلالات استرس پس از سانحه و فیبرومیالژیا می باشد.

استرس، یکی از المان های ایجاد کننده اضطراب است که طبیعتا با کاهش استرس از میزان اضطراب نیز کاسته می شود.

2 . تاثیرات مدیتیشن بر سلامت احساسی

نوعی مدیتیشن یا مراقبه نیز هست که موجب بهبود تفکر و دیدگاه افراد در رابطه به زندگی می شود. طی پژوهشی که به مدت ۳ سال در مورد مدیتیشن صورت گرفت، مشخص شد که اجرای روش های مدیتیشن باعث کاهش افسردگی های مزمن نیز می گردد. این تحقیقات نشان می دهد که در صورت حفظ و دوام عادت مدیتیشن، می تواند در حفظ این مزایا و سلامتی هر چه بیشتر احساساتتان در درازمدت کمک نماید.

3 . بالا رفتن خودآگاهی با انجام تمرینات مدیتیشن

برخی از اشکال مختلف مراقبه، به شما یاری می کنند که درک بهتر و قوی تری از خود داشته باشید و در نتیجه عملکرد بهتری را در زندگی شخصی خود ارائه دهید. خودآموزی و متد مربوط به مدیتیشن می توانند شما را یاری کنند که خود را بیش از پیش بشناسید. این می تواند نقطه آغازی برای به وجود آمدن تغییرات مثبت در زندگی تان باشد.

4 .  کاهش حواس پرتی از تاثیرات مدیتیشن

برخی از تمرینات مدیتیشن موجب افزایش توانایی شما بر روی قدرت تمرکزتان می شود. انجام برخی از سبک های مدیتیشن حتی طی  زمان کوتاه ۵ روزه، باعث افزایش قدرت تمرکز و در نتیجه مقابله با علل ایجاد حواس پرتی می شود.

5 . تقویت حافظه

تمرینات مربوط به مدیتیشن و آرامش ذهن ، عواملی مثل کاهش حافظه در اثر کهولت سن را نیز به شدت کاهش می دهد. داشتن تمرکز بالا در حین مدیتیشن موجب افزایش و تقویت حافظه و قدرت یادآوری می گردد. افرادی که برای یک تایم طولانی و به صورت منظم به تمرینات مدیتیشن می پردازند، در دوران پیری کمتر از دیگران دچار اختلالات مربوط به حافظه می شوند. همچنین آن دسته از نوجوانانی که مشکلات ضعف حافظه دارند، با انجام این تمرینات، به وضوح تاثیرات مدیتیشن را در افزایش عملکرد مغز خود خواهند دید.

6 . افزایش مهربانی و هم نوع دوستی با تمرینات مدیتیشن

برخی دیگر از سبک های مدیتیشن باعث به وجود آمدن احساسات، افکار و نگرش های بسیار مثبتی درباره خود و دیگران و محیط پیرامون می شوند. متا (Metta) یا مدیتیشن مهربانی، تمرین ذهنی فوق العاده ای برای ایجاد احساسات مثبت نسبت به خود و دیگران می باشد. از تاثیرات مدیتیشن مهربانی این است که شخص نخست نسبت به خود و سپس نسبت به دیگران مهربان تر و دلسوزتر می شود. متا افکاری فوق العاده مثبت و رفتاری مهربانانه را نسبت به دیگران در وجود اشخاص تقویت می کند.

7 . ترک اعتیاد از تاثیرات مدیتیشن

تحقیقات و پژوهش ها ثابت نموده است که یکی از تاثیرات مدیتیشن می تواند افزایش اراده و انگیزه و غلبه بر احساسات و در نتیجه بالا رفتن سطح درک آدمی باشد. تمام این پوئن های مثبت باعث تسریع روند ترک هر نوع اعتیادی خواهد شد.

مدیتیشن با گسترش قدرت ذهنی و اراده ی افراد می تواند کمک شایانی به ممانعت از ایجاد انگیزه های ناخواسته نماید. از تاثیرات مدیتیشن همچنین می توان به رهایی از دام اعتیاد، کم کردن وزن و عادت های ناخواسته و غلط دیگری که در زندگیتان وجود دارند اشاره کرد.

8  . خوابی پر از آرامش با انجام تمرینات مدیتیشن

امروزه به دلیل افزایش فشارهای روانی و اقتصادی بسیاری از افراد به مشکل بی خوابی دست به گریبان می باشند. تاثیرات مدیتیشن بر تسکین بدن، آزادسازی تنش ها و ایجاد  آرامش انکارناپذیر است. با این اوصاف قاعدتا خواب بهتری نیز خواهید داشت. انواع تکنیک های مدیتیشن می توانند شما را در حفظ آرامش و کنترل احساسات و افکاری که می توانند مانع خوابیدن شما شوند کمک نمایند. شک نکنید که این وضعیت موجب افزایش مدت زمان خواب باکیفیت شما خواهد شد.

9  .کاهش و کنترل درد با انجام مدیتیشن

به طور کلی درکی که شما از معنا و مفهوم کلمه ی “درد” دارید کاملا وابسته به وضعیت ذهنی شما می باشد. به همین علت است که در شرایط تنش زا، بدن شما درد را بیش از هر وضعیت دیگری درک می کند. با استفاده از تکنیک های تصویربرداری توسط  MRI، پژوهشگران مطالعه ای در رابطه با تاثیرات مدیتیشن در تسکین و آرام کردن دردها انجام دادند که مشخص شد کسانی که به مراقبه و مدیتیشن می پرداخته اند و یا بیش از دیگران به تمرکز و تفکر مشغول بوده اند، مغزی پر قدرت برای کنترل درد  داشتند.

اجرای تمرینات مدیتیشن نیازمند داشتن تجهیزات خاصی نمی باشد. لذا توصیه می کنیم تنها با صرف چند دقیقه در مکانی آرام و با اجرای تکنیک های تمرینات ذهن و تمرکز، سلامت روح و روان خود را تضمین کنید. شما می توانید به راحتی با توجه به شرایط خود و فضایی که در آن هستید اقدام به مدیتیشن و تمرینات ذهنی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *